Śpiwory puchowe

Śpiwory puchowe Eksplo od ponad 30 lat sprawdzają się w najróżniejszych warunkach i we wszystkich pasmach górskich świata. Skutecznie chronią przed zimnem i przy odpowiednim traktowaniu służą użytkownikowi przez długie lata.


Specjalnie z myślą o aktywnych i wymagających stworzyliśmy szeroką ofertę modeli śpiworów, umożliwiającą dobranie odpowiedniego do charakteru podróży - od letniej wędrówki do wypraw wysokogórskich i biwaków w ekstremalnych warunkach.
Na śpiwory z bieżącej produkcji (proszę pytać o rozmiary i aktualną kolorystykę tych śpiworów) udzielamy 5% rabatu od ceny katalogowej.

Produkcję wyrobów puchowych prowadzimy od A do Z w Polsce.

Każdy model śpiwora może być także zmodyfikowany co do wielkości śpiwora i ilości wypełnienia.

Śpiwory szyjemy także:

- na sylwetki nietypowe/niewymiarowe,

- dla osób niepełnosprawnych (np. na wózkach)

- dla fotografów i myśliwych (model „noga słonia”)

Zapewniamy serwis pogwarancyjny oraz wykonujemy regeneracje śpiworów puchowych (pranie, uzupełnianie puchu, naprawy).

 

KONSTRUKCJA ŚPIWORA

Schemat konstrukcji śpiwora na przykładzie modelu „Pamir”:

Schemat konstrukcji śpiwora

KAPTUR

Dzięki zastosowaniu sznurka/gumosznurka ze stoperami można go ciasno zaciągnąć zapobiegając tym samym utracie ciepła. 

Kaptur w modelu „kołderka” jest dopinany na zamek, a we wszystkich pozostałych modelach śpiworów występuje zintegrowany kaptur puchowy.

kaptur śpiwora

KOŁNIERZ DOCIEPLAJĄCY

Wszystkie modele śpiworów puchowych posiadają wypełniony puchem kołnierz docieplający, wyposażony w sznurek/gumosznurek ze stoperem, co umożliwia dodatkowe „uszczelnienie” pod szyją. W modelu „Kołderka” nie występuje kołnierz docieplający.

ZAMKI

Stosujemy zamki firmy YKK. W śpiworach puchowych Eksplo zastosowany jest zamek główny dwusuwakowy góra-dół, co umożliwia otwarcie zamka także od strony stóp. Dzięki rozdzielczości zamka śpiwór może być połączony z drugim (umieszczonym po przeciwnej stronie, czyli z zamkiem lewym) tworząc śpiwór dwuosobowy (z wyjątkiem modelu "Andy-Biwak"). Przy składaniu zamówienia na śpiwory do spięcia, należy to wyraźnie zaznaczyć.
Górne suwaki z wisiorem zewnętrznym i wewnętrznym umożliwiają wygodną obsługę również od wewnątrz śpiwora. Taśma pod zamkiem umożliwia bezawaryjną pracę zamka, zabezpieczając przed wsuwaniem się tkaniny w ząbki zamka. Każdy śpiwór wyposażony jest w wypełnioną puchem listwę izolującą główny zamek błyskawiczny i zapobiegającą utracie ciepła. Patka z rzepem zapobiega niekontrolowanemu rozpinaniu się zamka. Zamki wszywane są standardowo po stronie prawej, ale na życzenie możemy wszyć też z lewej strony śpiwora.

zamek błyskawiczny w śpiworze

TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

W modelach: Pamir, Alpy, Andy Biwak, Himalaje zastosowano wszyte na spodniej stronie śpiwora taśmy antypoślizgowe uniemożliwiające przesuwanie się śpiwora na pochyłościach terenu. Na życzenie takie taśmy możemy wszyć także w innych modelach śpiworów.

 

KIESZEŃ WEWNĘTRZNA

Wszystkie modele śpiworów mają zapinaną na zamek błyskawiczny kieszonkę wewnętrzną na dokumenty lub drobne przedmioty.

kieszeń wewnętrzna w śpiworze

STOPA ŚPIWORA

w modelach "Andy-Biwak" i "Himalaje" wszyta jest dodatkowa kieszeń docieplająca stopy.

 

KONSTRUKCJA KOMÓR

Aby śpiwór dobrze izolował, puch musi być zgromadzony w komorach o konstrukcji zapewniającej jednolite rozmieszczenie puchu i jego stabilizację. W śpiworach puchowych Eksplo występują wyłącznie komory przestrzenne, nigdzie nie występują tzw. „zimne szwy ".
W zależności od tego, jak „ciepły” ma być śpiwór stosujemy różne rozwiązania konstrukcyjne (z odpowiednio wszytymi taśmami dystansowymi) - komory poprzeczne (H), komory skośne (S) i komory trapezowe (T) oraz ich kombinacje.

system S
System T
system H

SYSTEM OBWODOWY i DZIELONY
W modelach Karpaty, Alpy, Pamir stosujemy system szycia obwodowy lub dzielony:
Śpiwory bez dodatkowo wszytej bocznej dystansowej taśmy mają nazwę „OBWODOWY”, czyli komory dookoła. Śpiwory z wszytą dodatkowo boczną taśmą dystansową wzdłuż śpiwora w ten sposób, że dzielą komory górne (=wierzchnia część śpiwora) od komór dolnych (=spód śpiwora)– co zapobiega przemieszczaniu się puchu góra-dół - mają nazwę „DZIELONY”.
Model Dolomity występuje tylko w systemie dzielonym. Natomiast modele na warunki ekstremalne Andy biwak i Himalaje posiadają specjalny układ konstrukcyjny komór.

 

PUCH
Do jakości puchu przywiązujemy szczególną wagę, gdyż to właśnie głównie puch stanowi o klasie śpiwora. Pomimo nieustających prac nad syntetycznymi materiałami izolacyjnymi puch ciągle pozostaje najlepszym ze znanych termoizolatorów. Jest najlepszy pod względem stosunku ciężaru do możliwości izolacyjnych i bardzo małej objętości po kompresji. Puch jest w istocie mieszanką czystego puchu i malutkich piórek, które wzmacniają jego rozprężanie. Podane parametry puchu, np. 90/10% mówią o procentowym stosunku czystego puchu i piórek. Innym i bardziej precyzyjnym parametrem jest cuin obrazujący objętość w calach sześciennych jaką zajmuje jedna uncja puchu (tzw. fill power). W śpiworach stosujemy najwyższej jakości puch gęsi poddany obróbce technologicznej polegającej na praniu, sortowaniu i odpylaniu. Aby utrzymać stałą wysoką jakość naszych wyrobów stosujemy sprawdzony puch od stałego dostawcy posiadający wszystkie niezbędne parametry jakościowe i atesty.

 

W wyrobach puchowych Eksplo stosowany jest certyfikowany naturalny polski puch gęsi :

* puch gęsi standard o sprężystości 700cuin

* puch gęsi I kl. o sprężystości 750cuin

* puch gęsi Diament o sprężystości 860cuin

a także 

*specjalnie wyselekcjonowany puch gęsi Diament Gold o najwyższej możliwej do uzyskania sprężystości: 900+cuin

oraz

*puch gęsi HYDROFOBOWY (nie traci swych właściwości w warunkach zwiększonej wilgotności) o sprężystości 800-850cuin

Stosujemy polski naturalny puch gęsi od polskich producentów (certyfikaty). Stosowany do naszej produkcji puch pozyskany został z poszanowaniem praw zwierząt i w zgodzie z obowiązującymi w Unii Europejskiej  wymogami prawnymi.

certyfikat jakości
certyfikat jakości eksplo

TKANINY

zastosowane w śpiworach Eksplo materiały to puchoszczelne tkaniny poliamidowe (poliamid 100%)  cechujące się dużą wytrzymałością na rozdarcia, wodoodpornością (wykończenie DWR) i paroprzepuszczalnością. Stosowane materiały: poliamid micro rip-stop, microlight, micro soft nylon produkcji belgijskiej, włoskiej, norweskiej i japońskiej. Tkaniny te cechuje również mały ciężar właściwy (od 33 do 55 g/m2). Dostępna kolorystyka: w ofercie ok. 50 kolorów i odcieni.

SZYCIE / PRODUKCJA wyrobów puchowych Eksplo

Produkcja wyrobów Eksplo realizowana jest w całości w naszym zakładzie produkcyjnym w Krakowie. Każdy wyrób (kurtka, śpiwór, spodnie etc) jest krojony i szyty jednostkowo. Stosujemy krojenie termiczne materiałów, co zapobiega późniejszemu rozsnuwaniu się tkaniny na szwach, gwarantując trwałość wyrobu.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRANIA/CZYSZCZENIA/PRZECHOWYWANIA WYROBÓW PUCHOWYCH EKSPLO

  • brudne miejsca zaprać ręcznie 
  • czyścić i prać w wodzie o temp. 30°C przy użyciu łagodnych środków piorących – zaleca się dodatkowo stosować specjalistyczne środki do prania puchu np. nikwax 
  • NIE PRAĆ CHEMICZNIE 
  • nie stosować wybielaczy i środków chemicznych 
  • płukać w środkach antyelektrostatycznych, lekko odwirować 
  • suszyć w pozycji poziomej, w przewiewnym miejscu, przetrząsając puch  
  • nie pozostawiać przez długi czas kurtki lub śpiwora w worku kompresyjnym służącym do transportu 
  • przewietrzyć po użyciu 
  • przechowywać w stanie rozprężonym
  • zaleca się jednak pranie w firmach pralniczych wyspecjalizowanych w praniu wyrobów puchowych

 

ZAKRES TEMPERATUR

Temperatura komfort to temperatura, przy której nie odczuwa się zimna w warunkach normalnych. Warunki normalne zakładają, że śpiący człowiek nie jest bardzo zmęczony, ma dobrą przemianę materii i krążenie, nie śpi bezpośrednio na ziemi i jest osłonięty od wiatru. 

Temperatura ekstremum to graniczna temperatura zewnętrzna, przy której śpiwór zabezpieczy przed wychłodzeniem powodującym uszkodzenie podstawowych funkcji organizmu. 

Trzeba jednak również brać pod uwagę, że różne osoby różnie reagują na tę samą temperaturę (np. ktoś marznie szybciej niż inni) , najlepiej dobrać zakres temperatur do indywidualnych preferencji. ROZMIAR ŚPIWORA

Przy zamawianiu/zakupie śpiwora można kierować się tabelą rozmiarów lub podać swoje wymiary: wzrost, obwód w klatce piersiowej/w pasie/w biodrach. Na zamówienie szyjemy śpiwór puchowy na każdą sylwetkę, także niewymiarową.WOREK KOMPRESYJNY

W cenie każdego śpiwora puchowego jest worek kompresyjny do transportu (klasyczny lub z czapeczką) oraz worek do przechowywania śpiwora w stanie rozprężonym. Oba worki można także zakupić osobno.

worki kompresyjne
Śpiwór dolomity

Śpiwór puchowy Dolomity

system H lub S, dzielony

Od 1410 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
700AASuper Light System H dzielonyM
L
XL
750cuin510g
550g
600g
-4 / -141410 zł
1460 zł
1510 zł
700BBSuper Light Diament System H dzielonyM
L
XL
860cuin480g
530g
590g
-5 / -161590 zł
1640 zł
1715 zł
700CCLight Diament GOLD System S dzielonyM
L
XL
920cuin680g
750g
850g
-15 / -351980 zł
2050 zł
2210 zł
Śpiwór puchowy Karpaty

Śpiwór puchowy Karpaty

system H lub S, obwodowy lub dzielony

Od 1090 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
701Super Light System H dzielonyM
L
XL
750cuin250g
300g
350g
+5 / 01090 zł
1145 zł
1200 zł
701ALight System H dzielonyM
L
XL
700cuin500g
550g
630g
-2 / -81175 zł
1215 zł
1280 zł
701BStandard System H obwodowyM
L
XL
700cuin600g
650g
730g
-5 / -121230 zł
1270 zł
1340zł
701BBStandard System H dzielonyM
L
XL
700cuin600g
650g
730g
-5 / -121285 zł
1325 zł
1395 zł
Śpiwór puchowy Alpy

Śpiwór puchowy Alpy

system H lub S, obwodowy lub dzielony

Od 1530 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
702AALight System H dzielonyM
L
XL
750cuin700g
780g
850g
-12 / -231695 zł
1770 zł
1850 zł
702BStandard System H obwodowyM
L
XL
700cuin750g
800g
880g
-8 / -171530 zł
1570 zł
1635 zł
702BBStandard System H dzielonyM
L
XL
700cuin750g
800g
880g
-9 / -171590 zł
1630 zł
1680 zł
702CSystem S obwodowyM
L
XL
750cuin1000g
1070g
1170g
-21 / -391995 zł
2065 zł
2160 zł
702CCSystem S dzielonyM
L
XL
750cuin1000g
1070g
1170g
-22 / -412060 zł
2130 zł
2215 zł
702DDiament System S obwodowyM
L
 XL 
860cuin940g
1030g
1130g
-23 / -412250 zł
2340 zł
2440 zł
702DDDiament System S dzielonyM
L
 XL 
860cuin940g
1030g
1130g
-24 / -422310 zł
2400 zł
2500 zł
Śpiwór puchowy Himalaje

Śpiwór puchowy Himalaje

system S i T, dzielony

Od 2490 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
703System S i T dzielonyM
L
XL
750cuin1120g
1230g
1330g
-27 / -452490 zł
2580 zł
2690 zł
703ADiament System S i T dzielonyM
L
XL
860cuin1030g
1150g
1280g
-29 / -462695 zł
2820 zł
2950 zł
Śpiwór puchowy Andy

Śpiwór puchowy Andy biwak

system S i T, dzielony

Od 2450 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
704System S i T dzielonyM
L
XL
750cuin970g
1070g
1170g
-26 / -452450 zł
2530 zł
2610 zł
704ADiament System S i T dzielonyM
L
XL
860cuin1000g
1070g
1170g
-31 / -482670 zł
2750 zł
2860 zł
704BDiament GOLD System S i T dzielonyM
L
XL
920cuin920g
990g
1080g
-34 / -483000 zł
3100 zł
3220 zł
Śpiwór puchowy Pamir

Śpiwór puchowy Pamir

system T, obwodowy lub dzielony

Od 1645 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
705AStandard System T obwodowyM
L
XL
700cuin820g
900g
1000g
-15 / -321645 zł
1710 zł
1790 zł
705AAStandard System T dzielonyM
L
XL
700cuin820g
900g
1000g
-16 / -321705 zł
1770 zł
1850 zł
705BSystem T obwodowyM
L
XL
750cuin850g
930g
1020g
-22 / -381880 zł
1945 zł
1995 zł
705BBSystem T dzielonyM
L
XL
750cuin830g
910g
1000g
-23 / -381960 zł
2005 zł
2065 zł
705CDiament System T obwodowyM
L
XL
860cuin830g
900g
1000g
-26 / -422110 zł
2220 zł
2300 zł
705CCDiament System T dzielonyM
L
XL
860cuin830g
900g
1000g
-26 / -422170 zł
2280 zł
2380 zł
Śpiwór kołderka

Śpiwór kołderka

system H, dzielony

Od 1795 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
706System H obwodowy/dzielonyL
XL
700cuin1000g
1100g
-12 / -25
1795 zł
1875 zł
Śpiwór Noga słonia

Śpiwór Noga słonia

system H i S

Od 1700 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
709AStandard System H i S 700cuin650g-18 / -351700 zł
709BWariant System H i SL, XL 700cuin700g-18 / -351770 zł