Śpiwory puchowe

Śpiwory puchowe Eksplo od ponad 30 lat sprawdzają się w najróżniejszych warunkach i we wszystkich pasmach górskich świata. Skutecznie chronią przed zimnem i przy odpowiednim traktowaniu służą użytkownikowi przez długie lata.


Specjalnie z myślą o aktywnych i wymagających stworzyliśmy szeroką ofertę modeli śpiworów, umożliwiającą dobranie odpowiedniego do charakteru podróży - od letniej wędrówki do wypraw wysokogórskich i biwaków w ekstremalnych warunkach.
Na śpiwory z bieżącej produkcji (proszę pytać o rozmiary i aktualną kolorystykę tych śpiworów) udzielamy 5% rabatu od ceny katalogowej.

Produkcję wyrobów puchowych prowadzimy od A do Z w Polsce.

Każdy model śpiwora może być także zmodyfikowany co do wielkości śpiwora i ilości wypełnienia.

Śpiwory szyjemy także:

- na sylwetki nietypowe/niewymiarowe,

- dla osób niepełnosprawnych (np. na wózkach)

- dla fotografów i myśliwych (model „noga słonia”)

Zapewniamy serwis pogwarancyjny oraz wykonujemy regeneracje śpiworów puchowych (pranie, uzupełnianie puchu, naprawy).

 

KONSTRUKCJA ŚPIWORA

Schemat konstrukcji śpiwora na przykładzie modelu „Pamir”:

Schemat konstrukcji śpiwora

KAPTUR

Dzięki zastosowaniu sznurka/gumosznurka ze stoperami można go ciasno zaciągnąć zapobiegając tym samym utracie ciepła. 

Kaptur w modelu „kołderka” jest dopinany na zamek, a we wszystkich pozostałych modelach śpiworów występuje zintegrowany kaptur puchowy.

kaptur śpiwora

KOŁNIERZ DOCIEPLAJĄCY

Wszystkie modele śpiworów puchowych posiadają wypełniony puchem kołnierz docieplający, wyposażony w sznurek/gumosznurek ze stoperem, co umożliwia dodatkowe „uszczelnienie” pod szyją. W modelu „Kołderka” nie występuje kołnierz docieplający.

ZAMKI

Stosujemy zamki firmy YKK. W śpiworach puchowych Eksplo zastosowany jest zamek główny dwusuwakowy góra-dół, co umożliwia otwarcie zamka także od strony stóp. Dzięki rozdzielczości zamka śpiwór może być połączony z drugim (umieszczonym po przeciwnej stronie, czyli z zamkiem lewym) tworząc śpiwór dwuosobowy (z wyjątkiem modelu "Andy-Biwak"). Przy składaniu zamówienia na śpiwory do spięcia, należy to wyraźnie zaznaczyć.
Górne suwaki z wisiorem zewnętrznym i wewnętrznym umożliwiają wygodną obsługę również od wewnątrz śpiwora. Taśma pod zamkiem umożliwia bezawaryjną pracę zamka, zabezpieczając przed wsuwaniem się tkaniny w ząbki zamka. Każdy śpiwór wyposażony jest w wypełnioną puchem listwę izolującą główny zamek błyskawiczny i zapobiegającą utracie ciepła. Patka z rzepem zapobiega niekontrolowanemu rozpinaniu się zamka. Zamki wszywane są standardowo po stronie prawej, ale na życzenie możemy wszyć też z lewej strony śpiwora.

zamek błyskawiczny w śpiworze

TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

W modelach: Pamir, Alpy, Andy Biwak, Himalaje zastosowano wszyte na spodniej stronie śpiwora taśmy antypoślizgowe uniemożliwiające przesuwanie się śpiwora na pochyłościach terenu. Na życzenie takie taśmy możemy wszyć także w innych modelach śpiworów.

 

KIESZEŃ WEWNĘTRZNA

Wszystkie modele śpiworów mają zapinaną na zamek błyskawiczny kieszonkę wewnętrzną na dokumenty lub drobne przedmioty.

kieszeń wewnętrzna w śpiworze

STOPA ŚPIWORA

w modelach "Andy-Biwak" i "Himalaje" wszyta jest dodatkowa kieszeń docieplająca stopy.

 

KONSTRUKCJA KOMÓR

Aby śpiwór dobrze izolował, puch musi być zgromadzony w komorach o konstrukcji zapewniającej jednolite rozmieszczenie puchu i jego stabilizację. W śpiworach puchowych Eksplo występują wyłącznie komory przestrzenne, nigdzie nie występują tzw. „zimne szwy ".
W zależności od tego, jak „ciepły” ma być śpiwór stosujemy różne rozwiązania konstrukcyjne (z odpowiednio wszytymi taśmami dystansowymi) - komory poprzeczne (H), komory skośne (S) i komory trapezowe (T) oraz ich kombinacje.

system S
System T
system H

SYSTEM OBWODOWY i DZIELONY
W modelach Karpaty, Alpy, Pamir stosujemy system szycia obwodowy lub dzielony:
Śpiwory bez dodatkowo wszytej bocznej dystansowej taśmy mają nazwę „OBWODOWY”, czyli komory dookoła. Śpiwory z wszytą dodatkowo boczną taśmą dystansową wzdłuż śpiwora w ten sposób, że dzielą komory górne (=wierzchnia część śpiwora) od komór dolnych (=spód śpiwora)– co zapobiega przemieszczaniu się puchu góra-dół - mają nazwę „DZIELONY”.
Model Dolomity występuje tylko w systemie dzielonym. Natomiast modele na warunki ekstremalne Andy biwak i Himalaje posiadają specjalny układ konstrukcyjny komór.

 

PUCH
Do jakości puchu przywiązujemy szczególną wagę, gdyż to właśnie głównie puch stanowi o klasie śpiwora. Pomimo nieustających prac nad syntetycznymi materiałami izolacyjnymi puch ciągle pozostaje najlepszym ze znanych termoizolatorów. Jest najlepszy pod względem stosunku ciężaru do możliwości izolacyjnych i bardzo małej objętości po kompresji. Puch jest w istocie mieszanką czystego puchu i malutkich piórek, które wzmacniają jego rozprężanie. Podane parametry puchu, np. 90/10% mówią o procentowym stosunku czystego puchu i piórek. Innym i bardziej precyzyjnym parametrem jest cuin obrazujący objętość w calach sześciennych jaką zajmuje jedna uncja puchu (tzw. fill power). W śpiworach stosujemy najwyższej jakości puch gęsi poddany obróbce technologicznej polegającej na praniu, sortowaniu i odpylaniu. Aby utrzymać stałą wysoką jakość naszych wyrobów stosujemy sprawdzony puch od stałego dostawcy posiadający wszystkie niezbędne parametry jakościowe i atesty.

 

W wyrobach puchowych Eksplo stosowany jest certyfikowany naturalny polski puch gęsi :

* puch gęsi standard o sprężystości 700cuin

* puch gęsi I kl. o sprężystości 750cuin

* puch gęsi Diament o sprężystości 860cuin

a także 

*specjalnie wyselekcjonowany puch gęsi Diament Gold o najwyższej możliwej do uzyskania sprężystości: 900+cuin

oraz

*puch gęsi HYDROFOBOWY (nie traci swych właściwości w warunkach zwiększonej wilgotności) o sprężystości 800-850cuin

Stosujemy polski naturalny puch gęsi od polskich producentów (certyfikaty). Stosowany do naszej produkcji puch pozyskany został z poszanowaniem praw zwierząt i w zgodzie z obowiązującymi w Unii Europejskiej  wymogami prawnymi.

certyfikat jakości
certyfikat jakości eksplo

TKANINY

zastosowane w śpiworach Eksplo materiały to puchoszczelne tkaniny poliamidowe (poliamid 100%)  cechujące się dużą wytrzymałością na rozdarcia, wodoodpornością (wykończenie DWR) i paroprzepuszczalnością. Stosowane materiały: poliamid micro rip-stop, microlight, micro soft nylon produkcji belgijskiej, włoskiej, norweskiej i japońskiej. Tkaniny te cechuje również mały ciężar właściwy (od 33 do 55 g/m2). Dostępna kolorystyka: w ofercie ok. 50 kolorów i odcieni.

SZYCIE / PRODUKCJA wyrobów puchowych Eksplo

Produkcja wyrobów Eksplo realizowana jest w całości w naszym zakładzie produkcyjnym w Krakowie. Każdy wyrób (kurtka, śpiwór, spodnie etc) jest krojony i szyty jednostkowo. Stosujemy krojenie termiczne materiałów, co zapobiega późniejszemu rozsnuwaniu się tkaniny na szwach, gwarantując trwałość wyrobu.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRANIA/CZYSZCZENIA/PRZECHOWYWANIA WYROBÓW PUCHOWYCH EKSPLO

  • brudne miejsca zaprać ręcznie 
  • czyścić i prać w wodzie o temp. 30°C przy użyciu łagodnych środków piorących – zaleca się dodatkowo stosować specjalistyczne środki do prania puchu np. nikwax 
  • NIE PRAĆ CHEMICZNIE 
  • nie stosować wybielaczy i środków chemicznych 
  • płukać w środkach antyelektrostatycznych, lekko odwirować 
  • suszyć w pozycji poziomej, w przewiewnym miejscu, przetrząsając puch  
  • nie pozostawiać przez długi czas kurtki lub śpiwora w worku kompresyjnym służącym do transportu 
  • przewietrzyć po użyciu 
  • przechowywać w stanie rozprężonym
  • zaleca się jednak pranie w firmach pralniczych wyspecjalizowanych w praniu wyrobów puchowych

 

ZAKRES TEMPERATUR

Temperatura komfort to temperatura, przy której nie odczuwa się zimna w warunkach normalnych. Warunki normalne zakładają, że śpiący człowiek nie jest bardzo zmęczony, ma dobrą przemianę materii i krążenie, nie śpi bezpośrednio na ziemi i jest osłonięty od wiatru. 

Temperatura ekstremum to graniczna temperatura zewnętrzna, przy której śpiwór zabezpieczy przed wychłodzeniem powodującym uszkodzenie podstawowych funkcji organizmu. 

Trzeba jednak również brać pod uwagę, że różne osoby różnie reagują na tę samą temperaturę (np. ktoś marznie szybciej niż inni) , najlepiej dobrać zakres temperatur do indywidualnych preferencji. ROZMIAR ŚPIWORA

Przy zamawianiu/zakupie śpiwora można kierować się tabelą rozmiarów lub podać swoje wymiary: wzrost, obwód w klatce piersiowej/w pasie/w biodrach. Na zamówienie szyjemy śpiwór puchowy na każdą sylwetkę, także niewymiarową.WOREK KOMPRESYJNY

W cenie każdego śpiwora puchowego jest worek kompresyjny do transportu (klasyczny lub z czapeczką) oraz worek do przechowywania śpiwora w stanie rozprężonym. Oba worki można także zakupić osobno.

worki kompresyjne
Śpiwór dolomity

Śpiwór puchowy Dolomity

system H lub S, dzielony

Od 935 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
700AA Super Light System H dzielony M
L
XL
750cuin 510g
550g
600g
-4 / -14 935 zł
960 zł
1010 zł
700BB Super Light Diament System H dzielony M
L
XL
860cuin 480g
530g
590g
-6 / -16 1095 zł
1135 zł
1190 zł
700CC Light Diament GOLD System S dzielony M
L
XL
920cuin 600g
700g
800g
-17 / -35 1340 zł
1430 zł
1510 zł
Śpiwór puchowy Karpaty

Śpiwór puchowy Karpaty

system H lub S, obwodowy lub dzielony

Od 690 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
701 Super Light System H dzielony M
L
XL
750cuin 250g
300g
350g
+2 / 0 690 zł
725 zł
765 zł
701A Light System H dzielony M
L
XL
700cuin 500g
550g
630g
-2 / -8 795 zł
810 zł
840 zł
701B Standard System H obwodowy M
L
XL
700cuin 600g
650g
730g
-5 / -12 845 zł
865 zł
905 zł
701BB Standard System H dzielony M
L
XL
700cuin 600g
650g
730g
-5 / -12 895 zł
915 zł
955 zł
Śpiwór puchowy Alpy

Śpiwór puchowy Alpy

system H lub S, obwodowy lub dzielony

Od 1075 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
702AA Light System H dzielony M
L
XL
750cuin 700g
780g
850g
-14 / -23 1205 zł
1285 zł
1370 zł
702B Standard System H obwodowy M
L
XL
700cuin 750g
800g
880g
-11 / -17 1075 zł
1105 zł
1150 zł
702BB Standard System H dzielony M
L
XL
700cuin 750g
800g
880g
-12 / -17 1125 zł
1155 zł
1200 zł
702C System S obwodowy M
L
XL
750cuin 1000g
1070g
1170g
-22 / -39 1465 zł
1525 zł
1600 zł
702CC System S dzielony M
L
XL
750cuin 1000g
1070g
1170g
-23 / -41 1515 zł
1575 zł
1645 zł
702D Diament System S obwodowy M
L
 XL 
860cuin 940g
1030g
1130g
-24 / -41 1655 zł
1735 zł
1825 zł
702DD Diament System S dzielony M
L
 XL 
860cuin 940g
1030g
1130g
-25 / -42 1695 zł
1775 zł
1865 zł
Śpiwór puchowy Himalaje

Śpiwór puchowy Himalaje

system S i T, dzielony

Od 1805 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
703 System S i T dzielony M
L
XL
750cuin 1070g
1180g
1280g
-27 / -45 1805 zł
1880 zł
1975 zł
703A Diament System S i T dzielony M
L
XL
860cuin 980g
1100g
1230g
-29 / -46 1985 zł
2075 zł
2175 zł
Śpiwór puchowy Andy

Śpiwór puchowy Andy biwak

system S i T, dzielony

Od 1720 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
704 System S i T dzielony M
L
XL
750cuin 970g
1070g
1170g
-26 / -45 1720 zł
1795 zł
1885 zł
704A Diament System S i T dzielony M
L
XL
860cuin 950g
1020g
1120g
-31 / -48 1925 zł
2005 zł
2100 zł
704B Diament GOLD System S i T dzielony M
L
XL
920cuin 920g
990g
1080g
-34 / -48 2225 zł
2305 zł
2400 zł
Śpiwór puchowy Pamir

Śpiwór puchowy Pamir

system T, obwodowy lub dzielony

Od 1165 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
705A Standard System T obwodowy M
L
XL
700cuin 820g
900g
1000g
-15 / -32 1165 zł
1235 zł
1300 zł
705AA Standard System T dzielony M
L
XL
700cuin 820g
900g
1000g
-16 / -32 1215 zł
1285 zł
1350 zł
705B System T obwodowy M
L
XL
750cuin 850g
930g
1020g
-22 / -38 1405 zł
1475 zł
1555 zł
705BB System T dzielony M
L
XL
750cuin 830g
910g
1000g
-23 / -38 1455 zł
1525 zł
1605 zł
705C Diament System T obwodowy M
L
XL
860cuin 830g
900g
1000g
-26 / -42 1580 zł
1650 zł
1740 zł
705CC Diament System T dzielony M
L
XL
860cuin 830g
900g
1000g
-26 / -42 1630 zł
1700 zł
1790 zł
Śpiwór kołderka

Śpiwór kołderka

system H, dzielony

Od 1175 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
706 System H obwodowy/dzielony L
XL
700cuin 950g
1050g
-16 / -25 1175 zł
1245 zł
Śpiwór Noga słonia

Śpiwór Noga słonia

system H i S

Od 1095 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art. Nazwa Rozmiar Puch Temperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
Rodzaj Ilość
709A Standard System H i S   700cuin 650g -18 / -35 1095 zł
709B Wariant System H i S L, XL  700cuin 700g -18 / -35 1170 zł