Śpiwory puchowe

Śpiwory puchowe Eksplo od ponad 30 lat sprawdzają się w najróżniejszych warunkach i we wszystkich pasmach górskich świata. Skutecznie chronią przed zimnem i przy odpowiednim traktowaniu służą użytkownikowi przez długie lata.


Specjalnie z myślą o aktywnych i wymagających stworzyliśmy szeroką ofertę modeli śpiworów, umożliwiającą dobranie odpowiedniego do charakteru podróży - od letniej wędrówki do wypraw wysokogórskich i biwaków w ekstremalnych warunkach.
Na śpiwory z bieżącej produkcji (proszę pytać o rozmiary i aktualną kolorystykę tych śpiworów) udzielamy 5% rabatu od ceny katalogowej.

Produkcję wyrobów puchowych prowadzimy od A do Z w Polsce.

Każdy model śpiwora może być także zmodyfikowany co do wielkości śpiwora i ilości wypełnienia.

Śpiwory szyjemy także:

- na sylwetki nietypowe/niewymiarowe,

- dla osób niepełnosprawnych (np. na wózkach)

- dla fotografów i myśliwych (model „noga słonia”)

Zapewniamy serwis pogwarancyjny oraz wykonujemy regeneracje śpiworów puchowych (pranie, uzupełnianie puchu, naprawy).

 

KONSTRUKCJA ŚPIWORA

Schemat konstrukcji śpiwora na przykładzie modelu „Pamir”:

Schemat konstrukcji śpiwora

KAPTUR

Dzięki zastosowaniu sznurka/gumosznurka ze stoperami można go ciasno zaciągnąć zapobiegając tym samym utracie ciepła. 

Kaptur w modelu „kołderka” jest dopinany na zamek, a we wszystkich pozostałych modelach śpiworów występuje zintegrowany kaptur puchowy.

kaptur śpiwora

KOŁNIERZ DOCIEPLAJĄCY

Wszystkie modele śpiworów puchowych posiadają wypełniony puchem kołnierz docieplający, wyposażony w sznurek/gumosznurek ze stoperem, co umożliwia dodatkowe „uszczelnienie” pod szyją. W modelu „Kołderka” nie występuje kołnierz docieplający.

ZAMKI

Stosujemy zamki firmy YKK. W śpiworach puchowych Eksplo zastosowany jest zamek główny dwusuwakowy góra-dół, co umożliwia otwarcie zamka także od strony stóp. Dzięki rozdzielczości zamka śpiwór może być połączony z drugim (umieszczonym po przeciwnej stronie, czyli z zamkiem lewym) tworząc śpiwór dwuosobowy (z wyjątkiem modelu "Andy-Biwak"). Przy składaniu zamówienia na śpiwory do spięcia, należy to wyraźnie zaznaczyć.
Górne suwaki z wisiorem zewnętrznym i wewnętrznym umożliwiają wygodną obsługę również od wewnątrz śpiwora. Taśma pod zamkiem umożliwia bezawaryjną pracę zamka, zabezpieczając przed wsuwaniem się tkaniny w ząbki zamka. Każdy śpiwór wyposażony jest w wypełnioną puchem listwę izolującą główny zamek błyskawiczny i zapobiegającą utracie ciepła. Patka z rzepem zapobiega niekontrolowanemu rozpinaniu się zamka. Zamki wszywane są standardowo po stronie prawej, ale na życzenie możemy wszyć też z lewej strony śpiwora.

zamek błyskawiczny w śpiworze

TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

TAŚMY ANTYPOŚLIZGOWE

W modelach: Pamir, Alpy, Andy Biwak, Himalaje zastosowano wszyte na spodniej stronie śpiwora taśmy antypoślizgowe uniemożliwiające przesuwanie się śpiwora na pochyłościach terenu. Na życzenie takie taśmy możemy wszyć także w innych modelach śpiworów.

 

KIESZEŃ WEWNĘTRZNA

Wszystkie modele śpiworów mają zapinaną na zamek błyskawiczny kieszonkę wewnętrzną na dokumenty lub drobne przedmioty.

kieszeń wewnętrzna w śpiworze

STOPA ŚPIWORA

w modelach "Andy-Biwak" i "Himalaje" wszyta jest dodatkowa kieszeń docieplająca stopy.

 

KONSTRUKCJA KOMÓR

Aby śpiwór dobrze izolował, puch musi być zgromadzony w komorach o konstrukcji zapewniającej jednolite rozmieszczenie puchu i jego stabilizację. W śpiworach puchowych Eksplo występują wyłącznie komory przestrzenne, nigdzie nie występują tzw. „zimne szwy ".
W zależności od tego, jak „ciepły” ma być śpiwór stosujemy różne rozwiązania konstrukcyjne (z odpowiednio wszytymi taśmami dystansowymi) - komory poprzeczne (H), komory skośne (S) i komory trapezowe (T) oraz ich kombinacje.

system S
System T
system H

SYSTEM OBWODOWY i DZIELONY
W modelach Karpaty, Alpy, Pamir stosujemy system szycia obwodowy lub dzielony:
Śpiwory bez dodatkowo wszytej bocznej dystansowej taśmy mają nazwę „OBWODOWY”, czyli komory dookoła. Śpiwory z wszytą dodatkowo boczną taśmą dystansową wzdłuż śpiwora w ten sposób, że dzielą komory górne (=wierzchnia część śpiwora) od komór dolnych (=spód śpiwora)– co zapobiega przemieszczaniu się puchu góra-dół - mają nazwę „DZIELONY”.
Model Dolomity występuje tylko w systemie dzielonym. Natomiast modele na warunki ekstremalne Andy biwak i Himalaje posiadają specjalny układ konstrukcyjny komór.

 

PUCH
Do jakości puchu przywiązujemy szczególną wagę, gdyż to właśnie głównie puch stanowi o klasie śpiwora. Pomimo nieustających prac nad syntetycznymi materiałami izolacyjnymi puch ciągle pozostaje najlepszym ze znanych termoizolatorów. Jest najlepszy pod względem stosunku ciężaru do możliwości izolacyjnych i bardzo małej objętości po kompresji. Puch jest w istocie mieszanką czystego puchu i malutkich piórek, które wzmacniają jego rozprężanie. Podane parametry puchu, np. 90/10% mówią o procentowym stosunku czystego puchu i piórek. Innym i bardziej precyzyjnym parametrem jest cuin obrazujący objętość w calach sześciennych jaką zajmuje jedna uncja puchu (tzw. fill power). W śpiworach stosujemy najwyższej jakości puch gęsi poddany obróbce technologicznej polegającej na praniu, sortowaniu i odpylaniu. Aby utrzymać stałą wysoką jakość naszych wyrobów stosujemy sprawdzony puch od stałego dostawcy posiadający wszystkie niezbędne parametry jakościowe i atesty.

 

W wyrobach puchowych Eksplo stosowany jest certyfikowany naturalny polski puch gęsi :

* puch gęsi standard o sprężystości 700cuin

* puch gęsi I kl. o sprężystości 750cuin

* puch gęsi Diament o sprężystości 860cuin

a także 

*specjalnie wyselekcjonowany puch gęsi Diament Gold o najwyższej możliwej do uzyskania sprężystości: 900+cuin

oraz

*puch gęsi HYDROFOBOWY (nie traci swych właściwości w warunkach zwiększonej wilgotności) o sprężystości 800-850cuin

Stosujemy polski naturalny puch gęsi od polskich producentów (certyfikaty). Stosowany do naszej produkcji puch pozyskany został z poszanowaniem praw zwierząt i w zgodzie z obowiązującymi w Unii Europejskiej  wymogami prawnymi.

certyfikat jakości
certyfikat jakości eksplo

TKANINY

zastosowane w śpiworach Eksplo materiały to puchoszczelne tkaniny poliamidowe (poliamid 100%)  cechujące się dużą wytrzymałością na rozdarcia, wodoodpornością (wykończenie DWR) i paroprzepuszczalnością. Stosowane materiały: poliamid micro rip-stop, microlight, micro soft nylon produkcji belgijskiej, włoskiej, norweskiej i japońskiej. Tkaniny te cechuje również mały ciężar właściwy (od 33 do 55 g/m2). Dostępna kolorystyka: w ofercie ok. 50 kolorów i odcieni.

SZYCIE / PRODUKCJA wyrobów puchowych Eksplo

Produkcja wyrobów Eksplo realizowana jest w całości w naszym zakładzie produkcyjnym w Krakowie. Każdy wyrób (kurtka, śpiwór, spodnie etc) jest krojony i szyty jednostkowo. Stosujemy krojenie termiczne materiałów, co zapobiega późniejszemu rozsnuwaniu się tkaniny na szwach, gwarantując trwałość wyrobu.

 

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRANIA/CZYSZCZENIA/PRZECHOWYWANIA WYROBÓW PUCHOWYCH EKSPLO

  • brudne miejsca zaprać ręcznie 
  • czyścić i prać w wodzie o temp. 30°C przy użyciu łagodnych środków piorących – zaleca się dodatkowo stosować specjalistyczne środki do prania puchu np. nikwax 
  • NIE PRAĆ CHEMICZNIE 
  • nie stosować wybielaczy i środków chemicznych 
  • płukać w środkach antyelektrostatycznych, lekko odwirować 
  • suszyć w pozycji poziomej, w przewiewnym miejscu, przetrząsając puch  
  • nie pozostawiać przez długi czas kurtki lub śpiwora w worku kompresyjnym służącym do transportu 
  • przewietrzyć po użyciu 
  • przechowywać w stanie rozprężonym
  • zaleca się jednak pranie w firmach pralniczych wyspecjalizowanych w praniu wyrobów puchowych

 

ZAKRES TEMPERATUR

Temperatura komfort to temperatura, przy której nie odczuwa się zimna w warunkach normalnych. Warunki normalne zakładają, że śpiący człowiek nie jest bardzo zmęczony, ma dobrą przemianę materii i krążenie, nie śpi bezpośrednio na ziemi i jest osłonięty od wiatru. 

Temperatura ekstremum to graniczna temperatura zewnętrzna, przy której śpiwór zabezpieczy przed wychłodzeniem powodującym uszkodzenie podstawowych funkcji organizmu. 

Trzeba jednak również brać pod uwagę, że różne osoby różnie reagują na tę samą temperaturę (np. ktoś marznie szybciej niż inni) , najlepiej dobrać zakres temperatur do indywidualnych preferencji. ROZMIAR ŚPIWORA

Przy zamawianiu/zakupie śpiwora można kierować się tabelą rozmiarów lub podać swoje wymiary: wzrost, obwód w klatce piersiowej/w pasie/w biodrach. Na zamówienie szyjemy śpiwór puchowy na każdą sylwetkę, także niewymiarową.WOREK KOMPRESYJNY

W cenie każdego śpiwora puchowego jest worek kompresyjny do transportu (klasyczny lub z czapeczką) oraz worek do przechowywania śpiwora w stanie rozprężonym. Oba worki można także zakupić osobno.

worki kompresyjne
Śpiwór dolomity

Śpiwór puchowy Dolomity

system H lub S, dzielony

Od 1260 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
700AASuper Light System H dzielonyM
L
XL
750cuin510g
550g
600g
-4 / -141260 zł
1310 zł
1360 zł
700BBSuper Light Diament System H dzielonyM
L
XL
860cuin480g
530g
590g
-5 / -161440 zł
1490 zł
1565 zł
700CCLight Diament GOLD System S dzielonyM
L
XL
920cuin680g
750g
850g
-15 / -351850 zł
1920 zł
2060 zł
Śpiwór puchowy Karpaty

Śpiwór puchowy Karpaty

system H lub S, obwodowy lub dzielony

Od 990 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
701Super Light System H dzielonyM
L
XL
750cuin250g
300g
350g
+5 / 0990 zł
1045 zł
1100 zł
701ALight System H dzielonyM
L
XL
700cuin500g
550g
630g
-2 / -81075 zł
1115 zł
1180 zł
701BStandard System H obwodowyM
L
XL
700cuin600g
650g
730g
-5 / -121130 zł
1170 zł
1240zł
701BBStandard System H dzielonyM
L
XL
700cuin600g
650g
730g
-5 / -121185 zł
1225 zł
1295 zł
Śpiwór puchowy Alpy

Śpiwór puchowy Alpy

system H lub S, obwodowy lub dzielony

Od 1430 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
702AALight System H dzielonyM
L
XL
750cuin700g
780g
850g
-12 / -231575 zł
1650 zł
1730 zł
702BStandard System H obwodowyM
L
XL
700cuin750g
800g
880g
-8 / -171430 zł
1470 zł
1535 zł
702BBStandard System H dzielonyM
L
XL
700cuin750g
800g
880g
-9 / -171490 zł
1530 zł
1580 zł
702CSystem S obwodowyM
L
XL
750cuin1000g
1070g
1170g
-21 / -391880 zł
1950 zł
2040 zł
702CCSystem S dzielonyM
L
XL
750cuin1000g
1070g
1170g
-22 / -411940 zł
2010 zł
2095 zł
702DDiament System S obwodowyM
L
 XL 
860cuin940g
1030g
1130g
-23 / -412100 zł
2190 zł
2290 zł
702DDDiament System S dzielonyM
L
 XL 
860cuin940g
1030g
1130g
-24 / -422160 zł
2250 zł
2350 zł
Śpiwór puchowy Himalaje

Śpiwór puchowy Himalaje

system S i T, dzielony

Od 2290 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
703System S i T dzielonyM
L
XL
750cuin1120g
1230g
1330g
-27 / -452290 zł
2380 zł
2490 zł
703ADiament System S i T dzielonyM
L
XL
860cuin1030g
1150g
1280g
-29 / -462495 zł
2620 zł
2750 zł
Śpiwór puchowy Andy

Śpiwór puchowy Andy biwak

system S i T, dzielony

Od 2250 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
704System S i T dzielonyM
L
XL
750cuin970g
1070g
1170g
-26 / -452250 zł
2330 zł
2410 zł
704ADiament System S i T dzielonyM
L
XL
860cuin1000g
1070g
1170g
-31 / -482470 zł
2550 zł
2660 zł
704BDiament GOLD System S i T dzielonyM
L
XL
920cuin920g
990g
1080g
-34 / -482800 zł
2900 zł
3020 zł
Śpiwór puchowy Pamir

Śpiwór puchowy Pamir

system T, obwodowy lub dzielony

Od 1545 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
705AStandard System T obwodowyM
L
XL
700cuin820g
900g
1000g
-15 / -321545 zł
1610 zł
1690 zł
705AAStandard System T dzielonyM
L
XL
700cuin820g
900g
1000g
-16 / -321605 zł
1670 zł
1750 zł
705BSystem T obwodowyM
L
XL
750cuin850g
930g
1020g
-22 / -381780 zł
1845 zł
1895 zł
705BBSystem T dzielonyM
L
XL
750cuin830g
910g
1000g
-23 / -381860 zł
1905 zł
1965 zł
705CDiament System T obwodowyM
L
XL
860cuin830g
900g
1000g
-26 / -421990 zł
2100 zł
2200 zł
705CCDiament System T dzielonyM
L
XL
860cuin830g
900g
1000g
-26 / -422050 zł
2160 zł
2260 zł
Śpiwór kołderka

Śpiwór kołderka

system H, dzielony

Od 1595 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
706System H obwodowy/dzielonyL
XL
700cuin1000g
1100g
-12 / -25
1595 zł
1675 zł
Śpiwór Noga słonia

Śpiwór Noga słonia

system H i S

Od 1500 zł

Tabelę możesz przewijać w poziomie.

Nr art.NazwaRozmiarPuchTemperatura
komfort / ekstr. [°C]
Cena
RodzajIlość
709AStandard System H i S 700cuin650g-18 / -351500 zł
709BWariant System H i SL, XL 700cuin700g-18 / -351570 zł